A magyar férfiak átlagos élettartama 6–8 évvel rövidebb, mint a nőké. A fő probléma onnan is eredeztethető, hogy a férfiak kevesebb időt és energiát fordítanak az egészségük megőrzésére, szűrővizsgálatokon való részvételre.
A férfiakat leginkább veszélyeztető halálokok közé tartozik a prosztatarák. Prosztatabetegségre utaló tünetek, melyek megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni:
- halaszthatatlan vizelési inger érzete,
- fokozott gyakoriságú nappali vizelés,
- olyan érzet, hogy a hólyag nem ürült ki teljesen,
- többszöri éjszakai vizelés,
- gyenge vizeletsugár,
- hosszabb vizelési idő,
- nem egyszeri, hanem viszonylag rövid időn belül több egymás utáni kísérlet szükséges a vizelet kiürítéséhez,
- vizelet-visszatartás képességének hiánya,
- a vizelet kiürítésének folyamata közben nemkívánatos, önkéntelen vizeletmegállás,
- fájdalomérzet vizelés közben,
- vizelést követően kontrollálhatatlan „utócsepegés”, nemkívánatos vizeletszivárgás.
Milyen prosztatarákot szűrő lehetőségek léteznek?
Rectalis digitális vizsgálat
A dülmirigyek elsődleges szűrését a végbélen keresztüli tapintásos vizsgálat jelenti. Ez kellemetlennek tűnhet, de fájdalmatlan vizsgálat. Csak önmagában nem alkalmas rákszűrésre.
Prosztataspecifikus antigén (PSA) szűrése
Ez egy 20 éve alkalmazott vérvételi módszer. A PSA a prosztata hámszövete által termelt, vérből kimutatható fehérje, melynek normálértéke a korral változik, és a prosztata méretével függ össze. De előfordulhat, hogy emelkedett szint mellett se található rák; számos tényező emelheti, pl. gyulladás, jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH).
A módszerek kombinálása vezet a legjobb eredményhez. Tumor gyanúja esetén az ultrahangvizsgálattal vezérelt prosztata-mintavétel a meghatározó.
Mikortól ajánlott a szűrővizsgálaton való részvétel?
Másodlagos megelőzésként szűrővizsgálat igénybevétele javasolt önkéntesen, általában 50 év felett 75 éves korig, de ha a beteg családjában már előfordult prosztatarák, már 45 éves kortól ajánlott 1-2 évente. A szűrővizsgálat lehetőséget ad a prosztata nem daganatos betegségeinek, pl. a jóindulatú prosztatamegnagyobbodásnak illetve a krónikus gyulladásnak a kimutatására is.
Hazánkban évente körülbelül 4000-en betegszenek meg, és 1200–1400 beteg halálát okozza. A prosztata bántalmai komoly fizikai és lelki megterhelést jelentenek a férfiaknak, ezért fontos, hogy a család női tagjai türelemmel segítsék őket az orvoshoz fordulásban, a szűrővizsgálatokon való nagyobb arányú részvételhez. Rendszeresen végzett szűrővizsgálat biztosítja a prosztata betegségeinek felismerését, kezelését, és hogy az esetlegesen kialakuló rosszindulatú daganat még gyógyítható stádiumban felderíthető legyen.
Dr. Papp Anett
szakgyógyszerész