Ma már szinte mindenki használ munkahelyén, vagy szabadidejében számítógépet, amitől gyakran alakulnak ki a hüvelykujj felé sugárzó csuklópanaszok. Ínhüvelygyulladás, mely néha könnyen gyógyítható, de sokszor csak a műtét szünteti meg!
Mindennapi munkánk, szabadidős tevékenységeink során folyamatos terhelést kapnak a csuklótáji ínak, izmok! Az ínban és ínhüvelyben az ismétlődő monoton mozgások, vagy hosszantartó mechanikai erőbehatások következtében előbb heveny, majd idült gyulladás alakul ki. Ezt De Quervain féle betegségnek hívjuk, ami tulajdonképpen a kéz hüvelykujjához futó inak és a körülöttük lévő ínhüvely együttes gyulladása.
Erős fájdalommal jár
A csukló érintett, orsócsont felőli része duzzadt, mozgatásra fájdalmas, ezért a mozgások jelentősen beszűkülnek. A nagyfokú fájdalom oka, hogy a gyulladás miatt megvastagodott inak nem férnek el a közös ínhüvelyben, mozgás közben megszorulnak, egymáshoz és az ínhüvely falához dörzsölődnek.
- Elsősegélyként a sérült terület jegelése, pihentetése javasolt a fájdalom megszűnéséig, de ha a panaszok nem múlnak, szakorvoshoz kell fordulni! Krónikus gyulladás esetén az érintett ínhüvely felett az ín mozgása során jellegzetes hó ropogás szerű hang is hallható.
- Első lehetőségként szóba jön a hüvelykujj és a csukló nyugalomba helyezése gipsszel, vagy műanyag rögzítővel, és nem szteroid gyulladáscsökkentő kúraszerű szedése 2-3 hétig, esetleg az ínhüvelybe adott szteroid injekció.
- Amennyiben ezek nem vezetnek eredményre, műtét szükséges, melynek során az ínhüvely behasítását, ezzel az inak nyomás alóli felszabadítását végezzük. Kevés olyan túlterheléses kórkép van, melynek kezelése annyira bonyolult, mint az ínhüvelygyulladásé.
Előzzük meg a műtétet!
Ezért fontos, hogy a tünetek kialakulásakor azonnal meg kell kezdeni az érintett terület pihentetését, mert ennek elmulasztása makacs, hosszantartó gyulladást eredményezhet. Megelőzéshez legjobb, ha a monoton mozgások közben időnként ellazítjuk, kimozgatjuk az érintett végtagot, számítógépes munkavégzésnél a csuklót, ujjakat. Azt javaslom, ilyen tünetekkel mindenki mielőbb forduljon kézsebész szakorvoshoz, és amennyiben lehetőség van rá, átmenetileg menjen betegállományba is, mert ha a panaszok nem szűnnek, sőt állandósulnak, akkor tényleg nem mard más megoldás, csak a műtét!
Dr. Boross György
drboross@drboross.com
www.drboross.com