Rejtett veszély: Hogyan befolyásolhatja a Lyme-kór a szívműködést?

0
126
Rejtett veszély: Hogyan befolyásolhatja a Lyme-kór a szívműködést?
Fotó: arterego.hu

A szívünk egészsége számos tényezőtől függ, például az életmódtól, az öröklött hajlamtól vagy a minket érő stressztől is. De bizonyos fertőző betegségek, például a Lyme-kór is, kihathatnak a működésére. A Lyme-karditisz elsősorban az ingerületvezető rendszert támadja meg, ami szívritmuszavarokhoz vezethet, és súlyosabb esetekben akár életveszélyes állapotot is előidézhet.

A Lyme-kór egy kullancsok csípésével terjedő fertőzés, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz és Közép-Európában minden ötödik embert érint. A korai tünetek közé tartozhat a fejfájás, láz, fáradtság, valamint egy jellegzetes, kokárdaszerű bőrpír (erythema migrans), amely azonban csak minden harmadik betegnél jelentkezik. Ha a fertőzést nem kezelik időben, a baktérium továbbterjedhet a szervezetben, súlyosabb problémákat okozva – többek között a szívben is.

Amikor a Lyme-kór a szívet támadja

A Lyme-karditisz a Lyme-kór egyik kevésbé ismert, de annál veszélyesebb velejárója lehet. A fertőzés az esetek 90 százalékában eljut a szív szöveteibe, megtámadja azokat, különösen az ingerületvezető rendszert, amely szabályozza a szívverést. A szövődmények közül a leggyakoribb az atrioventricularis blokk (AV blokk), amely azt eredményezi, hogy a szív felső és alsó részei között az elektromos jelek nem megfelelően továbbítódnak, ez pedig lassú, rendszertelen szívverést okozhat. Az AV blokk súlyossága változó lehet: enyhébb formában átmeneti tüneteket idéz elő, míg súlyosabb esetekben teljes ingerületvezetési kieséshez vezethet, amely akár sürgősségi pacemaker beültetését is szükségessé teheti.

A Lyme-karditisz tünetei:

  • Szívdobogásérzés (palpitáció)
  • Mellkasi fájdalom
  • Szédülés vagy ájulás
  • Légszomj
  • Fáradtság

Bár ezek a tünetek más szívbetegségekre is utalhatnak, ha valakinél Lyme-kór gyanúja merül fel, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, aki a fertőzés igazolásához teszt elvégzését kérheti. Az indirekt, szerológiai vizsgálatok az esetek felében nem igazolják a fertőzést, ezért érdemes direkt tesztet végeztetni, ami közvetlenül a kórokozót mutatja ki.

Hogyan előzhetjük meg a Lyme-kórt és szövődményeit?

A legjobb védekezés a Lyme-kór ellen a kullancsok csípésének elkerülése. Néhány hasznos megelőzési tipp:

  • Erdei vagy füves területeken viseljünk hosszú, világos ruházatot és használjunk kullancsriasztót.
  • Kerüljük a magas füves, bozótos területeket, ahol a kullancsok előszeretettel bújnak meg.
  • Minden szabadtéri tevékenység után alaposan nézzük át a bőrünket és a ruházatunkat.
  • Vizsgáljuk át háziállatainkat is, mert rajtuk is megbújhatnak a kullancsok, és behozhatják őket a lakásba.
  • Fürödjünk vagy zuhanyozzunk le minél előbb hazaérkezés után, hogy gyorsabban észrevegyük, ha esetleg kullancs került ránk.
  • Ha kullancsot találunk magunkon, minél előbb távolítsuk el egy csipesszel.

A Lyme-kór szövődményei, beleértve a Lyme-karditiszt is, megelőzhetők, ha időben felismerjük a betegséget és megfelelő kezelést kapunk. Ha szívproblémák jelentkeznek egy gyanús kullancscsípés után, vagy fiatalok esetében indokolatlan szívpanaszokat tapasztalunk, érdemes mielőbb orvosi vizsgálatot kérni – a korai diagnózis akár életmentő is lehet!

Forrás: arterego.hu