Stresszmentes nyaralás

0
499
Fotó: tonyphoto21 © 123RF.com

A nyaralás megszervezése nagyon gyakran stressz forrása is lehet. De vajon miért félünk a hibáktól, ahelyett, hogy megfontoltan készülődnénk a nyári pihenésre?

Szállásfoglalás, repülő- vagy vonatjegy vásárlása, ill. a gépkocsi átnézetése, később az úti holmik összekészítése, a bőröndök pakolása… A vakáció szervezése, ill. előkészítése bizonyos munkaterheléssel jár, mielőtt átadja helyét a pihenésnek. Ugyanakkor igazi rémálommá is válhat, pl. afölötti félelmünkben, hogy időben, jól teljesítettük-e az ezzel kapcsolatos vállalásainkat, vagy nem felejtettünk-e el valamit, ami elronthatja a vakációzás örömét?

Vége a halogatásnak!

A nyaralást megelőző hosszabb-rövidebb időszak gyakran nehéznek bizonyul, szorongásokkal teli, noha nem lenne okunk rá, ha minden előkészületet időben elvégeznénk. Valójában semmi nem igazolja az idegeskedést, a stresszt, mégis, jelen van a szervezés/felkészülés bizonyos szakaszaiban. A vakáció közeledtével azonban a kapcsolódó feladatok szembesítenek minket a tényleges munkával, ami szorongást
kelthet. Hiszen gyakran hajlamosak vagyunk halogatni, elodázni a minket fárasztó feladatokat. Márpedig egy nyaralás megszervezése a legtöbbször kellemetlen, fárasztó feladatokkal is jár. Egy olyan helyzet áll elő, amely eltér a napi rutintól, és erőt kell venni magunkon, hogy minden előkészületet elvégezzünk határidőre.

Félelem a rossz döntésektől

A pszichológusok szerint ezt az előkészületek okozta stresszt a késéseken kívül a szervezés rossz elvégzésétől való félelem is felerősítheti. Választani kell, döntéseket hozni az úti célt, a szállást stb. illetően. Így azután nem nehéz aggódni amiatt, hogy a tó helyett a hegyek közt kellett volna szállást foglalni, itthon vagy olcsóbb külföldi üdülőhelyen, kempingezni vagy szállodába menni, barátokkal, családdal vagy akár
egyedül. Hiszen a nyári vakáció sokunknak talán a legfontosabb része az évnek. És ha egész évben dolgozunk azért, hogy kihasználhassuk
a hosszabb-rövidebb ideig tartó kikapcsolódást, nagy a tét: a nyaralásnak sikeresnek „kell” lennie. Ez extra pszichés terhet ró ránk, főleg, ha azt szeretnénk, hogy minden tökéletes legyen.

Mindent mi irányítsunk?

Annak érdekében, hogy minden jól menjen majd a nyaraláskor, gyakran hajlamosak vagyunk irányítani, sőt, amennyire csak lehetséges, előre akarjuk vetíteni az esetleges problémákat. Ez kognitív terhelést jelent, ami hozzájárul az idegi és fizikai fáradtsághoz. Ha az év során napi szinten szorongtunk, valószínűbb, hogy azt átültetjük a nyaralás szervezésének, előkészítésének időszakára is. Ez abban is megmutatkozik, hogy előzetes tervezés mellett szeretnénk a legtöbbet kihozni a vakációzásból. Mivel a sikeres nyaralás sokunknak egyet jelent a zsúfolt időbeosztással, indulás előtt gyakran a helyszínen megvalósítható programok, tevékenységek özönét állítjuk össze. Könnyen lehet, hogy azon szervezők közé tartozunk, akiknek arra van szükségük, hogy minden előkészületet irányítsanak. Ez esetben többet vállalunk, mint amennyit a testünk, lelkünk elbír.

Megoldások a hibák ellen

  • A jól átgondolt szervezés a stresszmentes nyaralni indulás kulcsa.
  • Ahhoz, hogy nyugodt lelkiállapotban vágjunk bele az utazásba, tanácsos minél előbb megtennünk az előkészületeket.
  • Ezzel elkerülhető a sietség, és jobban beoszthatjuk az erőnket.
  • Listázzuk a tennivalókat az elutazás előtti időszakban, és fontossági sorrendben intézzük őket.
  • „Menet közben” húzzuk ki, amit elvégeztünk, ami felszabadítja az elmét a stressz alól, és lehetővé teszi, hogy vizuálisan is lássuk az előrehaladást a munkánkban.
  • A szervezés optimalizálása érdekében (ha nem egyedül utazunk) fontos lehet még a delegálás, a feladatok megosztása a velünk utazó családtagjaink vagy barátaink körében. Ha lehet, minél előbb könynyítsünk saját terheinken.

Forrás: Galenus

A cikk a Patika Magazinban jelent meg. Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2024. július