Természetesen nem mondható meg, milyen korban „illik” szerelembe esni. Egyesek úgy érzik, ráérnek a dologgal, másokban ezzel szemben elég korán megjelenik a partnerkapcsolat iránti vágy. Akkor járunk el helyesen, ha nem hasonlítjuk össze magunkat a többiekkel, nem próbálunk senkit sem utánozni, hanem a saját ritmusunk szerint éljük az életünket. Két ember kapcsolata sokféleképpen alakulhat, és a dolog bizony gyakran bonyolult.
Egy kezdődő szerelem könnyen zátonyra futhat, ha úgy tetszik, kihűlhet, amennyiben a felek igényei mások, életritmusuk különbözik, sőt – ami szintén előfordul – érzelmeik sem azonosak. Senkitől sem lehet megkövetelni, hogy belénk szeressen, és sajnos olyan csodarecept sem létezik, amely biztosítaná a sikert és az összhangot. Mindezek miatt természetesen nagyon fontos szerepe van a kölcsönös megbecsülésnek, őszinteségnek. És nem lehet eléggé hangsúlyozni a kommunikáció fontosságát sem, ha egy szép, igaz szerelmi élményre vágyunk.
A kapcsolat alakulásának szakaszai
Akárcsak a barátság, a szerelem is fokozatosan alakul ki. Mielőtt elkezdenénk járni valakivel, végig kell mennünk az ismerkedés első szakaszain. Először is meg kell győződnünk róla, hogy az illető észrevesz-e bennünket. Ennek eldöntéséhez gyakran elég, ha rámosolygunk, vagy üdvözöljük.
A következő igen fontos feladat, amire időt kell szánni, hogy megismerjük egymást alaposabban. Beszélgessünk minél többet arról, mi érdekel bennünket, tapasztaljuk ki a másik ízlését, aminek a legegyszerűbb módja természetesen közös programok szervezése. A partnerségnek ez a szakasza lehetővé teszi, hogy kiderüljön, vannak-e bennünk hasonló tulajdonságok, jó lenne-e továbblépni a kapcsolatban, vagy inkább maradjunk a barátságnál.
Ha járni szeretnénk az illető lánnyal/fiúval, ne habozzunk, hanem szedjük össze a bátorságunkat, és mondjuk el neki, hogy érdekel bennünket! Ennek természetesen több módja is lehet. A lényeg az, hogy jól érezzük magunkat a kiválasztott leányzóval vagy fiúval.
Hogyan mondjam el neked… hogy szeretlek?
Mindenekelőtt el kell döntenünk, bevalljuk-e a másiknak, vagy sem, hogy mit érzünk iránta. Mindkét döntésnek lehetnek előnyei és hátrányai, amelyeket nekünk magunknak kell figyelembe vennünk.
Ha jobbnak látjuk nem kimutatni az érzelmeinket, el kell fogadnunk a következményeket is – például lehet, hogy kimaradunk egy szép szerelmi kapcsolatból, sőt megtörténhet, hogy szívünk választottja mással kezd járni. Bizony megbánhatjuk, ha elleplezzük valódi érzéseinket! Sokan inkább arra várunk, hogy a másik mondja ki azt, amit ő is gondol. Ez azonban azt jelenti, hogy várakozó pozícióba kerülünk, sőt, végső soron másra bízzuk saját érzelmi életünk alakítását. A döntést viszont ebben az esetben is mi hoztuk meg – ami úgy szól, hogy nem mondok semmit… Ilyenkor az a kérdés, hogy jól érezzük-e magunkat így? Tényleg a jó megoldást választottuk, vagy mégsem?
Az az elhatározás, hogy kimutatjuk az érzéseinket, nehéz lehet, és mindenképpen rejt magában bizonyos veszélyt: nem tudjuk, miként reagál majd választottunk. Előfordulhat, hogy a válasz kedvezőtlen, és megbánjuk őszinteségünket! Viszont az is megtörténhet, hogy szerencsések vagyunk, és a nagy ő viszonozza érzéseinket. Csak mi dönthetjük el, vállaljuk-e ezt a kockázatot!
Miután megvolt a nagy elhatározás, a kérdés csak az, hogyan fejezzük ki érzéseinket. Mint a szerelemben szinte semmire, erre sem létezik előírás – csak javaslat. A „vallomás” történhet telefonon, levélben (postán vagy e-mailben), sőt, akár egy barát közbeiktatásával is. Az a lényeg, hogy magunkhoz illő módszert válasszunk. Ami a tartalmat illeti: az nagyon lényeges. Ekkor nyílik rá alkalom, hogy elmondjuk, miért akarunk járni az illetővel, mit szeretünk benne, mi közös bennünk és jövendő partnerünkben, valamint milyen jellegű kapcsolatra vágyunk vele.
![]() |
Vészabó Noémi novelláskötetét ajánljuk figyelmükbe a Galenus Kiadótól! |
Mi kell az egészséges szerelemhez?
Az egészséges szerelem több dologban különbözik egy… nem olyan jól sikerült kapcsolattól.
Melyek a legfontosabb szempontok?
- Először is a kommunikáció. Ha ez rendben van a két partner között, akkor képesek világosan kifejezni érzelmeiket és elvárásaikat. Képesek jól figyelni a másikra, meghallgatni őt, tudják, hogyan mutassák ki nyitottságukat, őszinteségüket, ami segít elkerülni az esetleges konfliktusokat.
- A második szempont az elkötelezettség. Szerelmesek között ennek természetesen kölcsönösnek kell lennie. Ugyanazt jelenti mindkettő számára a hűség és a szabadság? Egyetértés alakult ki közöttük ezekben a dolgokban?
- Napjainkban (és kontinensünkön) talán említeni is fölösleges az egyenlőség fontosságát. Ahhoz, hogy egy szerelmi kapcsolat megfelelően alakuljon, fejlődjék, alapvető, hogy mindkét fél egyformán részese lehessen a döntéseknek, például a feladatok megosztása, az esti programok kiválasztása terén. Ugyanilyen lényeges, hogy a kapcsolat egyenértékű legyen: mindketten érezzék, hogy fontosak a másik számára, és ugyanannyit adnak, amennyit kapnak.
Na és persze fontos maga a szeretet, a szerelem és egy jó adag humor… Az első kettőről már szóltunk, de csak kevesen tudják, mennyire segíthet a humor a szerelemben – különösen, ha egyéb tapasztalatoknak még híján van valaki. Örömöt, bánatot, az érzelmek erősödését és gyengülését egyaránt ki lehet fejezni a kellemes tréfálkozás eszközeivel. Az általános vidám hangulat csak előreviheti a kapcsolatot. A humoros személyiségjegyeket azonban nem szabad összetéveszteni a bohémséggel, a komolytalansággal.
Galenus