A szúnyogcsípés szívférgességet is okozhat

0
814
Tigris szúnyog (Fotó: pixabay.com)

A dirofilariosis egy élősködő fonálféreg által okozott fertőző betegség. Az élősködő fonálféreg számára az ember nem megfelelő gazda, ezért nem tud rendesen kifejlődni, így szívférgességet az emberekben nem okoz.

Szúnyogcsípés közvetítésével alkalomszerűen fertőződhet az ember is. Hazánkban a Dirofilaria repens okoz megbetegedéseket. A féreg csak igen kis távolságokat képes megtenni, így általában az eredeti behatolás (szúnyogcsípés) közelében okoz kisebb-nagyobb elváltozást (csomót). Ebben a faj egy – többnyire nem ivarérett – példányát találhatjuk meg, ami általában gyorsan elpusztul.

Ezért emberi fertőzés esetén lárvák nem kerülnek a vérbe.

Emberi fertőzés esetén: csomók keletkeznek

Embernél a klinikai tüneteket a laza bőralatti szövetekben elhelyezkedő féreg (Dirofilaria repens) okozta helyi elváltozások uralják. A csomók bárhol előfordulhatnak, de leggyakrabban a felsőtestre (fej, szem, nyak, felső végtagok, mellkas) lokalizálódnak. Belső szervekben ritkán fordulnak elő. Míg a test különböző részein kialakuló bőr alatti csomó sokáig észrevétlen maradhat, addig a szem körüli, elsősorban a kötőhártya alatti elváltozások korán feltűnést keltenek. A fájdalom és az egyéb gyulladásos tünetek miatt a beteg korábban fordul orvoshoz.

Ezeket a fonálférgeket bármelyik hazai szúnyogfaj terjesztheti

Jelentős szúnyogártalom elsősorban akkor alakul ki, ha a tavaszi és nyár eleji átlaghőmérséklet magas és a lárvafejlődéshez szükséges tenyészőhelyek (állandó és időszakos vízgyülemek) az országban nagy területen kialakulnak. Arra is fel kell tehát készülni, hogy a szúnyogok elszaporodása szempontjából kedvező környezeti változások (árvizek, belvizek, melegebb tavasz), a globális felmelegedés következményeként egyre gyakrabban jelentkezhetnek, és ennek hatására leginkább a vízpartokon és környékükön alakulhat ki közegészségügyi és járványügyi szempontból is kihívást jelentő szúnyogártalom. A kutyás turizmus, a kutyakiállítások, a vendégvadászokkal érkező kutyák által behurcolt esetek is növelhetik a lehetséges fertőzések számát.

Ezért is fontos a szúnyogcsípések elleni egyéni védekezés és a mindenkori aktuális helyzet folyamatos figyelemmel kísérése.


(Fizetett hirdetés) Az AllistilEP gél napégés, rovarcsípés, felületes égési sérülések, bőrelváltozások okozta viszketés kezelésére ajánlott. Gyorsan enyhíti a viszketést és az irritációt. Azonnali fájdalomcsillapító hatású, a gél gyógyszerforma kellemes hűsítő érzést okoz. Felnőttek és gyermekek részére is alkalmazható. Antihisztamin hatású, dimetinden tartalmú gyógyszer.

Kiszerelés: 50g gél tubusban.

Az érintett bőrfelületet naponta 2-4 alkalommal kell bekenni. Az AllistilEP gél gyorsan behatol a bőrbe és néhány perc alatt kifejti hatását.

BetegtájékoztatóAllistilEP gél

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!