A Szoptatás világhete 1992 óta minden évben augusztus 1-7 –ig tart, amelynek fő mottója 2015-ben: „Szoptatás és munka- Legyen összeegyeztethető!”
Nemzetközi szinten 1992-ben indult útjára a Szoptatás Világhetének megünneplése, amely témája minden évben más és más.
A szoptatási világhetet több mint 120 országban ünneplik minden évben.
A Magyar Védőnők Egyesülete 1993-ban csatlakozott a világrendezvényhez, amikor is a WHO és az UNICEF 1993-at az ANYATEJ VILÁGÉVÉNEK nyilvánította. |
Szoptatás és kommunikáció – üzenet az anyai testnek
A kommunikáció képessége olyasmi, amit igen korán megtanulunk az életünk során. Pl.: egy enyhe kocogtatás az anya hasüregében a magzat első külvilággal való kapcsolatát jelenti. A szoptatás alatti szemkontaktus az anyával tulajdonképpen bevezeti az elengedési reflex kialakulását, maga a baba szopása pedig minden jelet, információt megküld az anyai test megfelelő helyére annak érdekében, hogy az elegendő mennyiségű tejet termeljen a baba számára, megfelelő időre, megfelelő hőmérsékletben és mennyiségben.
Ezért jó, ha 6 hónapig csak szopik a bébi
Minden évben újabb és újabb kutatások erősítik meg azt, hogy milyen fontos a kizárólagos szoptatás a baba 6 hónapos koráig, valamint a további folyamatos szoptatás, egyéb táplálék kiegészítés mellett a gyermek kétéves koráig vagy azon túl is.
Az anyatejes táplálás optimális tápanyag bevitelt jelent a gyermek számára, csökkenti bizonyos betegségek kockázatát, mint pl.: a hasmenés, légző rendszeri betegségek (pl.: tüdőgyulladás), fülbetegségek és húgyúti fertőzések.
A szoptatás alapvető része a gyermek megfelelő gondozásának, biztosítja az egészséges növekedést és lelki fejlődést. Csökkenti az anya számára az emlő és petefészek rák, a vashiányos anaemia és csípő combnyak törés kockázatát.
Így szoptatunk mi magyarok
- Az 1960-as években Magyarországon a nők több mint 50%-a táplálta kizárólag anyatejjel gyermekét a szülést követő első három hónapban. Egyes években ez az arány majdnem elérte a 60%-ot. A mesterségesen (tápszerrel) táplált gyermekek aránya csak 5% körül mozgott.
- Az 1970-es években az első 3 hónapban kizárólagosan szoptató édesanyák aránya 30% körülire esett vissza, míg a vegyes táplálás és a mesterséges táplálás 10-10 %-kal nőtt. 1980-as években érte el csúcspontját, a tápszerrel történő táplálás, csecsemők több mint 16%-a kapott tápszert.
- Az 1980-as évek közepétől a szoptatás aránya ismét emelkedni kezdett és 1991-re a három hónapos korig történő kizárólagos szoptatás aránya elérte a 44%-ot. A mesterséges táplálás aránya 11,1% volt.
- A szoptatást népszerűsítő programok, a bababarát szülészetek, valamint a szoptatás támogató civil kezdeményezések terjedését a szoptatási arányok jelentős növekedése követte az 1990-es években.
1997-ben a 3 hónapos korig kizárólag anyatejjel táplált csecsemők aránya már 49.6% volt, s ez az arány 2003-ra 65,3 %-ra emelkedett.
Ezek a számadatok azonban kissé félrevezetőek voltak, mivel a kizárólagosan szoptatott csecsemők közé sorolták ekkor még azokat is, akik tea, gyümölcslé pótlást is kaptak. A szigorúbb statisztikai adatfelvétel miatt a kizárólag anyatejjel táplált csecsemők aránya 2004-ben ugyan visszaesést mutat, de erről az 58%-ról (2008) tudható, hogy valóban csak a kizárólag szoptatott újszülötteket tartalmazza.
Az adatgyűjtés pontosítása következtében és a WHO iránymutatása szerint az évek során megváltozott a besorolás és a feltételek.
2014-ben 4 hónapos korig (119 napos korig) kizárólagosan szoptatott csecsemők aránya 52,7 %.
Napjainkban igen szigorú protokoll szerint soroljuk a kizárólagosan szoptatott csecsemők közé a gyermeket.
Meghatározás: Kizárólagos anyatejes táplálás: a csecsemő (megszületése pillanatától) anyatejet – beleértve a saját anya lefejt tejét és idegen női tejet – kap 6. hónap betöltéséig (azaz anyatejen, szükség esetén orális rehidráló folyadék, vitaminok, ásványi anyagok és gyógyszerek csepp és szirupon kívül semmilyen más táplálékot nem kaptak) Szoptatás folyadék-kiegészítéssel: a kizárólagos szoptatás definíciótól abban különbözik, hogy orális rehidráló folyadék, a vitaminok, ásványi anyagok és gyógyszerek csepp és szirup formában történő adásán túl folyadék (víz, víz-alapú italok, gyümölcslé) adását is megengedi, de ezen kívül semmi egyebet (tápszer, nem-humán tejek, étel alapú folyadékok). Ebbe a kategóriába az utóbbi években a csecsemők 5 % tartozik. |
A hazai kórházakban jelenleg az édesanyák 99%-a kezdi el szoptatni gyermekét. Ez jóval magasabb arány, mint az EU átlaga (60%).
Az anyatejes táplálásban segítséget nyújtó szervezetek
- Magyar Védőnők Egyesülete
Országszerte, minden településen elérhető védőnő, aki segítségét kérheti a szoptató édesanya.
1399 Budapest Pf. 636.
mave@mave.hu
- Szoptatásért Magyar Egyesület
Tel: 316-67-62
szme@freemail.hu
- 24 órás Szoptatási Ambulancia
Fővárosi Szt. István Kórház,1094 Budapest Nagyvárad tér 1.
Tel: 455-5700/1644
- Telefonos Tanácsadás
- 0-24 órás: 06-96-41824/1156
- Dr. Ádám Borbála: 06-20-9424-896
- Dr. Kovács Judit: 06-52-417-144/5454
EMMI