Fitoterápia, aromaterápia, zen torna. Az „enyhe” gyógymódok a hagyományos orvoslás kiegészítői, és az életkorral összefüggő, kisebb-nagyobb bajok enyhítésére, megelőzésére is ajánlottak. Íme egyes természetes megoldások, melyeknek anti-aging (öregedésgátló) hatása már bizonyított…
A feszes bőr megőrzése érdekében ajánlott:
1. Szépségápolási rutin, gyógynövény alapon
A friss, telt bőrért a virágvizek közül az egyik legjobb a hidratáló, tonizáló és összehúzó hatású rózsavirág hidrolátum (Rosa damascena), emly egyúttral tisztító hatású, serkenti a vérkeringést és feszesíti a bőrt. A növényi olajok és illóolajok közül az antioxidánsokban (főleg E-vitaminban) gazdag argán olaj és az olasz szalmagyopár (Helichrysum italicum) esszenciális olaj a leginkább megfelelő, amely ideális a petyhüdt bőr és a bőröregedés más jelei ellen.
A gyakorlatban:
– A hidrolátumot reggelente tonikként használjuk: a bőrtisztítás után és a kezelés előtt, a nappali krém felvitelét megelőzően simítsuk át az arcunkat virágvízzel átitatott kendővel.
– A természetes anti-aging szérumhoz keverjünk össze 5 csepp argán növényi olajat 1-2 csepp Helichrysum esszenciális olajjal. Masszírozzuk be az arcbőrünkbe, és ne feledkezzünk meg a nyak és a dekoltázs bőréről sem.
2. Omega 3 kúra a bőr barrier (védő) rétegének védelmére
A bőr erős, a külső káros hatásoknak ellenálló védőrétege megtartásának fontos segítői az omega 3 többszörösen telítetlen zsírsavak. Szervezetünk nem tudja előállítani, de működéséhez feltétlenül szükségek, így kívülről visszük be őket a szervezetbe. Számos jótékony hatásuk közé tartozik, hogy az omega-3 zsírsavak lehetővé teszik a bőr rugalmasságának megőrzését és megfelelő hidratálását, így biztosítva a bőr barrier rétegének védelmét, a ráncok megjelenésének lassítását.
A gyakorlatban:
– A táplálkozás terén: ajánlott zsíros hal, hetente egyszer, repce- vagy dióolajban elkészítve, valamint chia- vagy lenmag, tojás és (bio) baromfi .
– Étrend-kiegészítőként: 500 mg omega 3 halolaj vagy pl. krill rákolaj, lágyzselatin /kapszula, kétszer naponta.
3. Kobido japán arcmasszázs technika lifting hatással
Az ősi japán gesztusok által ihletett Kobido, a bőr telítettségét elősegítő arcmasszázs fiatalos lendületet ad a bőrnek. Tonizálja a bőrizmokat és serkenti az energiakeringést, valamint az erőteljes mozdulatoknak köszönhetően javít az arckontúron..
A gyakorlatban (lifting rituálé reggelente):
– Helyezzük a kezünket, behajlított ujjpercekkel, az arc mindkét oldalán az áll tövére, majd masszírozzunk a kézzel az állkapocs ízületig haladva (a fül előtt található ízület, amely összeköti az állkapcsot a koponyával). Tartsuk ezt a pozíciót 3 percig, majd lazítsunk.
– Egyenes csuklóval, kiegyenesített ujjpercekkel haladjunk felfelé a kezünkkel az orrcimpáktól az orcák felé, és húzzuk a bőrt az arc két szélső oldalának szélei felé. Maradjunk így néhány másodpercig.
– Behajlított ujjpercekkel tartsuk a kezet az arc „oroszlán ráncának” (a két szemöldök közötti rész) két oldalán. Feszítsük ki ezt az arcrészt statikusan 3 másodpercig, majd csúsztassuk a kezünket a halánték felé. Ismételjük a gyakorlatot 3-szor.
Az agy jó formában tartásáért:
4. Tápanyag- terápia a neuronok jó működéséhez
A B-vitaminok alapvető fontosságúak többek közt a kognitív funkciók és a közérzet szempontjából. De az agynak jó zsírokra is szüksége van, hiszen a test legmagasabb zsírtartalmú szerve. 11%-ban lipideket tartalmaz, amelyek a neuronok (idegsejtek) membránjában, a myelin idegsejt-burkolatban, valamint az összes sejtben és szinapszisban (idegsejtek kapcsolódási pontjában) megtalálhatók.
Ezen a területen ismét kiemelkedik az omega 3 zsírsavak jelentősége. Különböző mechanizmusokon keresztül (az idegimpulzusok jó átvitele, ideggyulladás elleni küzdelem, erek védelme), hozzájárulnak az agy jó egészségéhez, és csökkentik a demencia, köztük az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
A gyakorlatban:
– A sörélesztő továbbra is az agyi funkciók számára fontos B-vitaminok egyik legjobb forrása. Javaslat: a sörélesztőt por formájában szórjuk az ételre, vagy keverjünk el 1 teáskanálnyit belőle kevés vízben vagy gyümölcslében. Kapszulában (2 g-os adagban) is bevehetjük, naponta háromszor, egy nagy pohár vízzel, étkezés közben.
– Omega 3 bevitele: 500 mg, 2-szer naponta, (beleértve legalább 250 mg DHA-t), 1-2 hónapos kúra keretében, 2-3 alkalommal megújítva évente.
5. Néhány csepp ginkgo biloba
Ez az ázsiai növény magas flavonoid és terpenoid tartalmának köszönhetően értágító hatású, élénkíti az agyi vérkeringést, ezáltal lehetővé téve a memória és a kognitív funkciók javítását. Az egészségügyi Világszervezet (WHO) egyébként „klinikailag bizonyítottnak” minősíti az alkalmazását „enyhe vagy közepesen súlyos agyi rendellenességek tüneti kezelésére, melyek az időskori demenciával függnek össze: memóriavesztés, koncentrálási nehézség, depresszió, szédülés, fülzúgás vagy olyan fejfájás, amelynek oka az öregedésen kívül nem ismert.”
A gyakorlatban:
– Standardizált EGb761 kivonatokat tartalmazó termékek ajánlottak. A szokásos adag 40 mg, naponta háromszor, 3-6 hónapig tartó kúra keretében.
– Gyógytea: öntsünk 1 evőkanál szárított ginkgo levelet egy csésze hideg vízbe, forraljuk fel, majd levéve a tűzről hagyjuk állni, lefedve, 10 percen át. Szűrjük le, és igyunk belőle 2-3 csészével naponta.
– Ellenjavallat: véralvadásgátló szedése esetén konzultáljunk orvosunkkal.
6. Rozmaring főzet rendszeresen
A rozmaring vizelethajtó és emésztést elősegítő tulajdonságokkal rendelkezik. Amellett olyan antioxidáns vegyületeket (fenolsavak, flavonoidok, diterpenoidok…) is tartalmaz, amelyek segítik megvédeni az agyat az öregedés hatásaitól, és lassítani a neurodegeneratív betegségek kialakulását.
A gyakorlatban:
– Tegyünk 1 evőkanál szárított vagy friss rozmaring levelet 1 liter hideg vízbe, forraljuk fel, majd a tűzről levéve fedjük be, és 10 percig hagyjuk állni. Igyunk belőle egy csészével reggel és este.
– Készíthetünk gyógytea keveréket citromfűből, rozmaringból és orvosi zsályából is, egyenlő arányban vegyítve. Egyes tanulmányok szerint ez a társítás segíti a hosszú távú memória javítását.
7. Kötésterápia az idegsejtek szolgálatában
Ahhoz, hogy jó formában tartsuk az agyunkat, nincs is jobb, mint az olvasás, memóriajáték, múzeumlátogatás… és a kötés-horgolás. Egy amerikai szaklapban megjelent tanulmány szerzője vizsgálódásai alapján kimutatta, hogy ritkábban fordul elő kognitív zavar és memóriavesztés azoknál a betegeknél, akik rendszeresen kötnek vagy horgolnak…
A rugalmas test megőrzése érdekében:
8. A gyulladáscsökkentő Wintergreen (kúszó fajdbogyó)
Az ízületi fájdalmak enyhítésére és az ízületek rugalmasságának visszanyerésére kiemelten ajánlott a kúszó fajdbogyó, melynek természetes „aszpirinben” (metil-szalicilátban) gazdag esszenciális olaja kiváló, helyi gyulladáscsökkentő. Mindig növényi olajjal hígítva alkalmazzuk, a használati útmutatót szigorúan betartva.
A gyakorlatban:
– Masszázskrémben: 1 kávéskanálnyi növényi olajba (pl. árnika. makadámia) öntsünk 3 csepp Wintergreen esszenciális olajat, majd gyengéden masszírozzuk be a fájdalmas területeket, naponta 3 alkalommal, amíg bekövetkezik a javulás.
. Ellenjavallat: a kúszó fajdbogyó ellenjavallt aszpirinre allerfiás személyeknek.
9. A tonizáló Zumba
A tánclépések és koreográfia latin ritmusra való összekötése szórakoztató és motiváló módja a karok, a derék, a mellkas, a fenék és a lábak izomtónusának javítására. Ez a fitneszsport – amelyben az aerobik és különböző táncok elemei keverednek – egyeseket elriaszthat, de lehet lassan is gyakorolni, kevésbé gyors mozdulatokkal. Ez a népszerű Zumba Gold, melynek lépéseit, idősebb résztvevők is könnyen követhetik.
10. Csalán tea reumás betegségek ellen
Már az ókorban is szokás volt friss csalánlevéllel enyhíteni az ízületi fájdalmakat. Ezek a levelek, amelyek elől napjainkban oly sokat menekülünk csípőssége miatt kirándulásaink során, valóban gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek reumás vagy ízületi bajok ellen (beleértve a krónikus fájdalmakat is). Egyébként sz Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency – EMA) is elismeri a csalánlevél alkalmazását az ízületi fájdalmak kiegészítő kezelésére.
A gyakorlatban:
Forrázzunk le egy evőkanál szárított csalánlevelet 2,5 dl vízzel, majd letakarva hagyjuk állni 15 percig. Igyunk belőle naponta 3 csészével.
Forrás: Galenus
Folyt. köv.: 2.rész