A csiperkegomba hatékony, gazdaságos termesztésének alapja a jó minőségű szaporítóanyag és gombakomposzt előállítása mellett a jó minőségű takaróanyag biztosítása. A tápanyagokban gazdag gombakomposzt víztartó képessége alacsony, ezt a hiányosságot a komposztra rétegezett, magas víztartó képességű takaróanyag kompenzálja. Takaróanyagként elsősorban tőzeget alkalmaznak, a hazai és európai tőzegbányák kimerülése és a tőzeg bányászatának környezeti problémái miatt azonban egyre nagyobb igény mutatkozik új takaróanyag-alternatívák iránt.
Az Új Champignons Kft. és a Szegedi Tudományegyetem konzorciuma által 2021. január és 2024. december között megvalósított, 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00111 jelű kutatási program során a partnerek a csiperketermesztésben keletkező, nagy mennyiségű letermett gombakomposzt hasznosításának lehetőségeit kutatták. Olyan, kiváló vízmegtartó képességű takaróföld előállítására szolgáló innovatív technológia kifejlesztését tűzték ki célul a csiperketermesztésben, mely a letermett gombakomposzt újrakomposztálásán alapul. A kutatók felmérték a letermett komposzt természetes újrakomposztálódási folyamata során lezajló fizikai, kémiai és mikrobiológiai változásokat, és kidolgoztak egy alapanyagok és kész takaróanyagok kémiai és mikrobiológiai változásainak nyomonkövetésére szolgáló monitoring módszert. A letermett gombakomposzt természetes újrakomposztálódási folyamata során vett mintákból baktériumokat és gombákat gyűjtöttek és azonosítottak DNS-alapú molekuláris módszerekkel. A mikroorganizmusokat a Szegedi Mikrobiológiai Törzsgyűjtemény „Recompost” algyűjteményében helyezték el, mely fontos háttérbázist biztosít a jövőbeli kutatások számára. A gyűjtemény törzseinek részletes jellemzéséből kapott eredmények alapján a letermett gombakomposzt újrakomposztálása során alkalmazható baktériumot (Bacillus velezensis) és fonalasgombákat (Phanerochaete chrysosporium és Trametes versicolor) választottak ki, melyekből a mikroorganizmusok felszaporítási körülményeinek optimalizálását követően a letermett gombakomposzt kezelésére alkalmazható oltóanyag-prototípust állítottak elő és teszteltek. Az eredményként kapott, újrakomposztált letermett gombakomposztot különböző arányokban tőzeggel keverve gombatermesztési kísérletekben sikeresen tesztelték alternatív takaróanyagként a hagyományos takarófölddel összehasonlításban.
A projekt eredményei a körforgásos gazdálkodás jegyében kínálnak alternatívát a gombatermesztésben keletkező, nagy mennyiségű hulladék újrafeldolgozására, mely így hasznos alapanyagként kerülhet visszaforgatásra a gombatermesztésben.
Forrás: Sajtóközlemény