Hányinger, émelygés, szédülés… Íme, néhány jó tanács az utazási betegség elkerülésére.
Az utazás alatt keveset mozogjunk a különféle járművekben
– Győződjünk meg róla, hogy jól helyezkedtünk-e el a járműben, ahol minimálisra csökkenthető a fej és a test mozgása.
– Ha szükséges, az utazás alatt üljünk félig fekvő helyzetben, és csukjuk be a szemünket.
– Autózáskor kérjük meg az autóvezetőt, hogy a lehető legkevesebb gyorsítással vagy lassítással vezessen. Egyébként is, a nyugodt vezetés minden utas nyugalmának és biztonságának garanciája.
Korlátozzuk a látóteret
– Kerüljük az olvasást az utazás során, és ne nézzünk mozgó tárgyra. Így pl. ne videójátékozzunk, kerüljük az elektronikus eszközök használatát, ill. a filmnézés is hányingert okozhat.
– Szegezzük tekintetünket a horizontra vagy egy stabil pontra a járművön kívül.
Ügyeljünk a közvetlen környezetünkre
– Autóban ne állítsuk túl magasra a légkondicionálót.
– A zajszintet sem szabad elhanyagolni, mert a zaj fokozza a szorongást, és ez a jelenség az utazási betegséget is befolyásolja. Lehetőség szerint részesítsük előnyben az autópályát, ahol kisebb a járműbe jutó zaj. Kerüljük továbbá a túl hangos rádiózást, zenehallgatást, és amikor szükséges, használjunk füldugót.
— Próbáljuk meg elvonni a figyelmünket a ránk törő utazási betegségről úgy, hogy lefoglaljuk/megnyugtatjuk az elménket (kellemes zenét hallgatunk, énekelünk, beszélgetünk stb.).
Ami az evést illeti, egyrészt nem ajánlott éhgyomorra útnak indulni, másrészt kerülni kell a nehéz ételeket, az alkoholfogyasztást és a dohányzást. Mindezek elősegíthetik az utazási betegség egyes tüneteinek kialakulását.
Forrás: Galenus
A cikk a Patika Magazinban jelent meg, keresse a gyógyszertárakban!