Szabaduljunk meg a zsírpárnáktól! Ha az emésztéssel kapcsolatos problémáinkat szeretnénk orvosolni, a hastájékra rakódott felesleges kilóinktól is tanácsos megszabadulnunk. De hogyan? Eddigi táplálkozási szokásaink megváltoztatásával, és az annyit hangoztatott, mégis gyakran mellőzött, rendszeres testmozgás segítségével.
A felesleges kilók eltüntetését kezdjük azzal, hogy mellőzzünk minden cukrosat a táplálkozásunkból, ami zsír formájában raktározódik. Természetesen magát a zsírbevitelt is kontrollálni kell. A legrosszabbat persze akkor okozzuk magunknak, ha egyszerre cukros és zsíros élelmiszereket fogyasztunk pld. csokoládét, süteményt, kekszeket…. Kerüljük az olyan magas glikémiás indexű (GI) élelmiszereket, italokat, mint a cukros üdítők, édességek, fehér rizs, fehér kenyér, burgonyapüré stb., mert ezek emelik a GI-t, így fokozzák a zsírok raktározódást, elősegítik a zsírpárnák megjelenését. (A GI a tápláléknak a vércukorszintre gyakorolt hatását mutatja.)
Álljunk ellen a nassolásnak!
A magas glikémiás indexű élelmiszerek gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak. Ezek (hirtelen) megnövelik a vércukor- és inzulin-szintet, ami azután hipoglikémiát vált ki (olyan állapotot, amikor a vércukor szintje rendellenesen alacsony), majd hirtelen támadt éhséget idéz elő. Ekkor újrakezdjük a vércukor emelését, és raktározunk… és ezért hizlal a nassolás. Magas és alacsony vércukorszintek követik egymást, amikor a sok kis raktározódás nagy zsírpárnákat eredményez! A jelenség megakadályozására kövessünk kiegyensúlyozott, változatos, rostokban és proteinekben gazdag étrendet. Legyen benne mindenekelőtt zöldség és hús, joghurt vagy gyümölcs; hal, köretnek barna rizs, vagy pld. durum lisztből készült tészta. Amikor ezek összekeverednek a gyomorban, együtt alacsonyabb GI-vel rendelkeznek, mint az összetevők egyenként. A vércukorszint rendszerint olyan mértékben nő az ilyen étkezések után, hogy később nem tör ránk a nassolási vágy, és nem áll fenn a zsírok nagyfokú raktározódásának veszélye.
Zsírégetéssel segítsük elő a fogyást!
A proteinek (tojás, hal, sonka, hús…) enyhítik az étvágyat, és a rostok lassítják az emésztést. A koffeines ital (kávé, tea) cukor és tej nélkül fogyasztva sietteti a zsírégetést. Gondoljunk még a zsírégető hatás szempontjából a fahéjra (amely csökkenti a GI-t), a rostban gazdag almára, a C-vitaminban és polifenolokban gazdag káposztára és a vízhajtó hatású ananászra.
Egy alattomos ellenség: az alkohol
Az alkohol nem zsír formájában raktározódik, hanem „kisajátítja” a szervezetet, mely azt energiává alakítja át. Így amit azzal egyidejűleg eszünk, raktározódik. Emiatt a rendszeres (akár kis mennyiségű) alkoholfogyasztás mellett lehetetlen fogyni. A legrosszabbak a cukor tartalmú alkoholos italok: koktélok, az ízesített sörök, édes vermutfélék, hozzáadott cukorral készült likőrök stb. Ha meg akarunk szabadulni zsírpárnáinktól a hastájékon, csak ritkán igyunk belőlük!
Egy hormonális ütőkártya: a sport
A testmozgás során nő a kortizol hormon szintje, mely emeli a tesztoszteron és a növekedési hormon szintjét, melyek elősegítik a zsírégetést. A reggeli testmozgás még inkább növeli a zsírégetés hatékonyságát. Reggel az éhséget fokozó inzulin szintje a legalacsonyabb, a zsírégető glukagon hormoné pedig a legmagasabb. Ilyenkor nem égetünk el több kalóriát, hanem az az előnye a reggeli sportolásnak, hogy az elégetett kalória elsősorban a zsírokból származik. Egy reggeli séta éhgyomorra, egy kiadós reggeli elfogyasztása előtt már elegendő a folyamat beindításához. Emellett a testmozgás közben felszabaduló hormonoktól javul a közérzetünk is, kevésbé feszültnek érezzük magunkat.
Ha a vizesedés okozza a domborulatokat
„Hurkák” mindenütt: hason, bokán, karon, nyakon, combon, kézen? És amikor ujjal megnyomjuk, látható nyoma marad? Ha igen, a domborulatok oka a vizesedés. (Folyadék halmozódik fel a szövetekben). Ennek enyhítése, vagy megszüntetése érdekében fogadjunk meg néhány jó tanácsot (melyek többsége a cellulitisz elleni küzdelemben is hasznos):
- A lehető legkevesebb sós élelmiszert fogyasszuk, mert a só visszatartja a vizet a szervezetben.
- Igyunk sok vizet, mert ellentmondásos módon minél inkább dehidratáltak vagyunk, annál fokozottabb a vízvisszatartás.
- Fogyasszunk minél több vízhajtó hatású élelmiszert (ilyen a spárga, az articsóka, a feketeretek, a tea stb.).
- Részesítsük előnyben a vízhajtó gyógynövények forrázatait, vagy kivonatait is. Pld. a nyírfalevél tea fogyasztása kúraszerűen ajánlott, napi 3 alkalommal; a hársfatea naponta 2-3 csészével javasolt; a cseresznyeszárteából naponta 3-szor, étkezés előtt félórával igyunk; az ezüstös hölgygmál forrázatából pedig 1-1 csészével ajánlott inni reggel és délben.
- Mozogjunk vízben: medencében, tengerben, tóban, ahol tehetjük, az évszaknak megfelelően. Az úszás mellett nagyon hasznos lehet az aquatorna. És legyünk kitartóak, mert ha akár kicsit is elengedjük magunkat, az eredmény azonnal elmarad.
Galenus